"Franciaország nem fél, mert nem ez az első alkalom, hogy az országot terroristák fenyegetik" - emlékeztetett Cazeneuve. "Franciaország nem fél, mert tudja, hogy számíthat Franciaország valamennyi állampolgárának szolidaritására" - tette hozzá.
A miniszter alig háromperces nyilatkozatában négyszer ismételte meg "a Franciaország nem fél" mondatot, és jelezte, hogy a fenyegetés "semmiben sem töri meg azt a határozottságot", amellyel Franciaország véget kíván vetni az Iszlám Állam tevékenységének, és segíteni kívánja a helyi lakosságot.
Cazeneuve arról nem szólt, hogy elrendelte-e a Franciaországban már jelenleg is érvényben lévő terrorellenes biztonsági intézkedések megerősítését. Annyit mondott, azok "működőképesek és hatékonyak".
"A biztonsági erőink már hónapok óta teljes erővel készenlétben állnak, hogy megelőzzék a szíriai és iraki terrorista csoportok tevékenységéhez köthető kockázatokat" - jelezte a belügyminiszter.
Arra is emlékeztetett, hogy január 1. óta 110 feltételezett terroristát állított elő a francia rendőrség, közülük 74 ellen emeltek vádat, és több, dzsihadistákat toborzó hálózatot számoltak fel a hatóságok.
"Noha nulla kockázat nem létezik, jelenleg 100 százalékos a készültség. A kormány eddig is és a továbbiakban is minden intézkedést megtesz a franciák biztonsága érdekében, teszi ezt hidegvérrel, nem ijedve meg az Iszlám Állam terroristáinak gyalázatától" - fogalmazott a belügyminiszter.
Abu Mohamed el-Adnáni, a dzsihadista milícia hivatalos szóvivője hétfőn megjelent beszédében arra szólította fel az IÁ ellen formálódó nemzetközi összefogás országainak muzulmánjait, hogy lefejezésekkel és merényletekkel tegyék pokollá az "ellenséges társadalmak életét". A Washington vezette katonai koalíció tagjai között kiemelte a dzsihadisták elleni összehangolt fellépésről szóló nemzetközi konferenciának otthont adó, "rosszindulatú és mocskos franciákat".
Franciaország múlt pénteken hajtott először végre légicsapásokat Irak északkeleti részén, ahol megsemmisítették a dzsihadisták egyik logisztikai raktárát. Francois Hollande államfő előző nap tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az iraki vezetés kérésére engedélyezte a francia légicsapások megkezdését. Azt is jelezte, hogy Franciaország szárazföldi erőket nem küld Irakba, valamint azt, hogy Szíriában egyáltalán nem akar beavatkozni a dzsihadisták ellen.